Przewodnik

Szlak Zabytków Techniki

Położenie: Państwo: Polska
Region: Śląsk
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Śląsk   -   

Opis:
Zapoczątkowany w XVIII wieku przemysł ciężki zmienił oblicze Śląska. W krajobraz tego regionu na stałe wpisały się szyby kopalniane, piece hutnicze oraz kominy elektrowni. Ale nie tylko one wówczas działały. Aby pokazać jak naprawdę dawniej wyglądało życie w tym regionie Urząd Marszałkowski oraz Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego zorganizowali Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tworzy go 36 obiektów m.in. muzea, skanseny, osiedla robotnicze oraz zabytkowe browary. Turyści podczas wizyt w kopalniach, sztolniach, parowozowniach, kuźniach czy fabrykach mogą obejrzeć unikatowe maszyny i urządzenia czyli prawdziwe perły dawnej techniki. Szlak ten w listopadzie br. otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tego konkursu zgłoszono 21 atrakcji m.in. Jarmark św. Dominika w Gdańsku, Oblężenie Malborka, Operę Wrocławską oraz Manufakturę w Łodzi.

Obiekty na szlaku

Częstochowa

Muzeum Produkcji Zapałek-zostało uznane za najciekawszy zabytek tego szlaku. Jest jedynym w Europie muzeum zapałczanym usytuowanym na terenie czynnego zakładu produkcyjnego. Zostały założone w latach 1880-1882 przez Karola von Gehliga i Juliana Hucha. Chętni mogą więc „na żywo” obejrzeć  cały proces powstawania zapałek.  Zwiedzanie zaczyna się od podwórza, gdzie pracownicy tną osikowe drzewa.  Potem  już w hali, pnie są korowane, cięte na cieniutkie arkusze, a następnie na patyczki. Turyści  oglądają też jak po wyschnięciu  patyczki te są polerowane, nasączane parafiną i siarką, a następnie pakowane do pudełek. Chociaż fabryka powstała w 1882 r. produkcja odbywa się przy użyciu maszyn pochodzących z lat 1926-1931.  Są to  różne automaty oraz ładownice wkładające zapałki do pudełek. Trzy zabytkowe linie produkcyjne pozwala zwiedzającym na przeniesienie się w rzeczywistość okresu międzywojennego, do urządzeń  poruszanych parą.  W starych halach, tak jak dawniej, przy nieustannym huku, wśród maszyn, krzątają się ludzie co  sprawia niesamowite wrażenie. Natomiast w dwóch salach wystawienniczych zgromadzono dokumenty związane z przemysłem zapałczanym, etykiety i  pudełka po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych. Działa  też galeria ze stałą ekspozycją rzeźb wykonanych m.in. z jednej zapałki. Obecnie częstochowskie zakłady produkują 10mln pudełek zapałek miesięcznie. Wśród nietypowych zleceń były m.in. zapałki dla polskich placówek dyplomatycznych oraz z wizerunkiem Belwederu.

Więcej informacji na:

 www.zapałki.pl

 Muzeum Historii Kolei  placówka ta uruchomiona w 2001r. ukazuje kolejowe tradycje  Częstochowy. Mieści się  w budynku dworca  na linii Częstochowa-Stradom. Dworzec  został wybudowany  w 1911 r.  a przebudowany  ok. 1980 r. Chętni mogą obejrzeć  sygnały i tarcze do oznakowania pociągów, wyposażenie konduktorów, odznaczenia, dokumenty, stare fotografie, mundury, oraz elementy wyposażenia kas biletowych.

Więcej informacji jest na:

www.tpkww.one.pl

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – w wydrążonych w latach 1974–1976 podziemnych chodnikach i wyrobiskach urządzono wystawę sprzętu  górniczego pochodzącego z zamkniętej kopalni rudy żelaza „Szczekaczka”, w Brzezinach. Prezentuje ona dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment „ściany” eksploatacyjnej. W chodnikach i komorach stoją oryginalne maszyny i środki transportu. W sali ekspozycyjnej leży pełny zestaw narzędzi, którymi posługiwali się górnicy m.in. liczne lampy górnicze, mapy oraz minerały.

Więcej informacji jest na:

www.muzeumczestochowa.pl

www.kopalnia.muzeumczestochowa.pl

 

Tarnowskie Góry

Sztolnia Czarnego Pstrąga – to unikalny 600 metrowy fragment 19-wiecznej sztolni odwadniającej należącej do kopalni „Fryderyk”. Trasę turystyczną wytyczono  między szybami Ewa (1826) i Sylwester (1828). Podczas wycieczki odbywającej się  łodziami  w świetle migocących lamp karbidowych można obserwować tworzące się współcześnie stalaktyty i sztolnie wykute w skale dolomitowej.

 Więcej informacji jest na:

www.kopalniasrebra.pl

Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych -  tunele zawsze fascynowały ludzi dlatego  w 1976 r. udostępniono turystom fragment kopalnianych rozległych, podziemnych wyrobisk, chodników i sztolni odwadniających.  Były one użytkowane od 15 w. do początku 20 w. Na głębokości ok. 40 m trasa turystyczna ukazuje trudną pracę górników.  Ma 1700 m długości, jest w kształcie trójkąta, łączącego trzy szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże".  Aż 270-metrowy odcinek należy przepłynąć łodzią. W budynku nadszybia działa Muzeum Górnictwa, Skansen Maszyn Parowych i  restauracja.

Więcej informacji jest na:

www.kopalniasrebra.pl

Karchowice

Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada” – cały kompleks wodociągowy w tym ujęcie wody pitnej dla całej aglomeracji  górnośląskiej oddano do użytku 1895 r. W jego skład wchodziły m.in. budynki: stacji pomp, kotłownie parowe i pomieszczenia administracyjne. W czasie przebudowy zakładu w 1929 r.  powstała modernistyczna ceglana pompownia, w której na dawnych stanowiskach pracy zachowano całkowite zespoły pompowe, turbiny i kompresory z 1925 r. Obecnie chętni obok zabytkowych maszyn mogą oglądać  współczesne urządzenia produkcyjne. Natomiast w  najstarszym budynku biura zgromadzono zabytkowe dokumenty i zdjęcia.

Więcej informacji jest na:

www.gpw.katowice.pl

Radzionków

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek - placówka  została uruchomiona w kwietniu 2006r. Ukazuje historię wypieku chleba oraz narzędzia i maszyny służące do jego wytworzenia m.in. formy, sita, wałki, stolnice i mieszadła. Zbiory piekarnicze uzupełnia rekonstrukcja dawnej izby szkolnej wraz z wystawą sprzętów, pomocy szkolnych oraz maszyn i urządzeń biurowych m.in. zabytkowych komputerów. Zwiedzający  mogą samodzielnie wypiec  chleb.

Więcej informacji jest na:

www.muzeum-chleba.pl

Bytom

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe – niewydolność ówczesnego systemu transportowego spowodowała, że w 1853 r. rozpoczęto na Górnym Śląsku budowę  rozległej sieci kolei wąskotorowej o rozstawie 785 mm. Przewoziła głównie węgiel, wyroby ze stali  i materiały budowlane. Obecnie  z liczącej  kiedyś 160 km sieci pozostał 22 km fragment. Stanowi on  najstarszą na świecie czynną kolej wąskotorową. Łączący   Bytom z Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim. W sezonie letnim  kursują po niej składy  turystyczne mające na swojej trasie  m.in. dawną  Elektrownię „Szombierki”, lokomotywownię Bytom-Karb Wąskotorowa, wyrobiska dawnych kamieniołomów dolomitu w Bytomiu-Suchej Górze i Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Przeważnie  dowozi ona pasażerów nad zbiornik wodny Nakło-Chechło.

Więcej informacji jest na:

www.sgkw.eu 

Elektrociepłownia „Szombierki” -  została zbudowana  w 1920 r.  i dominuje w krajobrazie Bytomia.  Najwyższy z jej trzech kominów  ma 120  m wysokości. Od 1925 r.  na wieży budynku  znajduje się  drugi w Polsce pod względem wielkości zegar o średnicy 5 m.  Rozebrana przez Rosjan w 1945 r.  elektrownia została  odbudowana i kilkakrotnie  zmodernizowana. W latach 70 ubiegłego wieku  przekształcono ją w elektrociepłownię. Obecnie stanowi miejsce  licznych wystaw, konferencji i seminariów.

Więcej informacji jest na:

www.ecszombierki.pl

Sosnowiec

Dworzec kolejowy – Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w

1859 r.  uruchomiło w Sosnowcu linię kolejową łączącą Ząbkowice ze stacją graniczną z Prusami. Powstał wówczas neoklasycystyczny budynek dworca kolejowego z parterowymi  zabudowaniami ciągnącymi się wzdłuż peronu,  w których działały: Komora Celna, domy celników, cerkiew prawosławna i kościół ”kolejowy”. Plan budynku był wzorowany na projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. Wielokrotnie przebudowany stoi obecnie w centrum miasta i służy pasażerom.

Mysłowice

Centralne Muzeum Pożarnictwa - ukazuje dzieje ochrony przeciwpożarowej w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych.  Muzeum powstało w 1975 r.  w wyniku starań wielu pokoleń  strażaków i posiada ponad 5500 eksponatów. Chętni mogą obejrzeć  unikalną kolekcję 70-ciu pojazdów gaśniczych w tym pochodzącego z 1906 r. "Daimlera - Motoren Gesellschafta", "Magirusa" z 1927 r., oraz wyprodukowanego w  1938 r.  "Polskiego Fiata".  Jest też pompa parowa z 1894 r., najstarsza w kraju drewniana sikawka konna z 1717r oraz najstarszy i największy polski dzwon pożarniczy odlany w 1739 r. Na terenie trzech hal są też wystawione  przeróżne syreny, bekadła, zwijadła, motopompy, drewniane drabiny, mundury, hełmy paradne i bojowe, sztandary odznaczenia związków strażackich, oraz odznaki pamiątkowe. W muzeum działa biblioteka zawierająca 3600 woluminów.

Więcej informacji jest na :

www.cmp-muzeum.pl

Katowice

Osiedle Nikiszowiec zaprojektowali kuzynowie Emir i Georg Zilmanowie z Charlottenburga  dla pracowników kopalń „Gische”. Powstało w latach 1908-1919 na terenie obszaru dworskiego Gieschewald. Tworzy go dziewięć zwartych kwadratów budynków połączonych charakterystycznymi  przewiązkami. Jest też  neobarokowy kościół św. Anny z 1927 r.  Na osiedlu tym nakręcono wiele filmów m.in. „Sól ziemi czarnej”, „Angelus”, „Barbórka”.

Więcej informacji jest na:

www.nikiszowiec.pl

Galeria Szyb Wilson – budynek cechowni  i  łaźni  dawnego szybu “Richthofen”(“Wilson”) należącego do KWK „Wieczorek”,  z 1918 r. został zaprojektowany przez kuzynów Emira i Georga Zillmannów. Po likwidacji kopalni powstała tam galeria sztuki nowoczesnej. Tworzą ją trzy sale tzw. Mała Galeria, Średnia Galeria i Duża Galeria o łącznej powierzchni  wynoszącej ok. 2500 mkw. Wystawia i promuje dzieła młodych, odważnych malarzy, grafików i  fotografików. Obiekt działa  niedaleko zabytkowego osiedla „Nikiszowiec”.  

Więcej informacji można uzyskać:

www.szybwilson.org.

Osiedle Giszowiec -  unikalna w Europie kolonia górnicza  kopalni „Giesche” znajdująca się w katowickiej dzielnicy Giszowiec. Obecnie można oglądać kilkanaście jednorodzinnych i dwurodzinnych  domów mieszkalnych oraz dawną karczmę.

Więcej informacji jest na:

www.mdk.katowice.pl

Ruda Śląska

Dworzec kolejowy Ruda Śląska-Chebzie – Chebdzie było kiedyś węzłową stacją na liniach do Opola, Mysłowic, Tarnowskich Gór i Wirka. Zabytkowy budynek stacji zbudowano w 1859 r., a rozbudowano w latach 1900-1902. Składa się z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Jednym z ciekawszych obiektów zabytkowych jest budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją. przypominającą „pruski mur”. Elementy dekoracyjne to  różnokolorowe, glazurowane cegły. W latach 1902-1914 w pobliżu dworca powstało osiedle domów kolejarskich, a w latach 1910-1920 osiedle domów kopalni Paulus („Paweł”). Do listopada 2010 zespół stacyjny znajdował się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jednak został z niego usunięty.

Kolonia robotnicza „Ficinus” – to historyczny kompleks 16 budynków  mieszkalnych i gospodarczych w Rudzie Śląskiej-Wirek, przy ul. Kubiny. Posiadają  one  unikatowy na Górnym Śląsku kamienny parter i murowane piętro. W każdym budynku mieszkały cztery rodziny. Osiedle powstało w 1860-1867 dla górników  pracujących w kopalni „Gottessegen” („Wirek”).

Więcej informacji jest na:

www.mkz.ruda-sl.pl

Zabrze

Skansen Górniczy „Królowa Luiza” – to kompleks zabytkowych obiektów najstarszej państwowej kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Chętni mogą obejrzeć dawną łaźnię, cechownia oraz zespół szybowy „Carnall” z jedyną w Europie czynną  parową maszyną wyciągową tego typu. Ma ok. 100 lat a jej moc wyciągowa  wynosi  2 tys. KM. Wyciągała on klatki z prędkością  ok. 10 m na sek. Przy ciśnieniu 12-18 atmosfer.  Do zwiedzania udostępniono także podziemne wyrobiska usytuowane w rejonie dawnego szybu „Wilhelmina”.  W labiryncie chodników o długości 1560 m i głębokości  do 35 m pochodzących z początku 19 w.  oraz współczesnych można obejrzeć pracę wielkich maszyn górniczych oraz przejechać się zabytkową kolejka górniczą „Karlik”. 

Więcej informacji jest na:

www.luiza.zabrze.pl

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – działa w budynku dawnego Starostwa Powiatowego z 1875 r. Powstało w 1981 r.  Posiada zbiory  dotyczące  historii, techniki  i kultury górniczej, geologii oraz paleobotaniki. Chętni mogą obejrzeć  m.in. narzędzia i urządzenia górnicze, sztandary, kopaliny, skamieliny. Jest też prezentowana multimedialna wystawa „Dzieje lasu karbońskiego”.

Więcej informacji jest na:

www.muzeumgornictwa.pl

Szyb „Maciej” w Zabrzu powstał w I połowie 20 w. razem z zabudowaniami. Należał do kopalni węgla kamiennego „Concordia”. Od 1995 r. stanowi głębinowe ujęcie wody. W  budynku maszynowni stoi  czynna dwubębnowa maszyna wyciągowa  firmy Siemens-Schuckertwerke, która stanowi główna atrakcję obiektu.

Więcej informacji jest na:

www.demex-zabrze.pl

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” – powstała w 1885 r., a jej założycielem był Guido Henkel von Donnersmarck, właściciel  kilku okolicznych zakładów górniczych i hutniczych.  Po zakończeniu eksploatacji  pełniła funkcję węzła  odwadniającego i kopalni doświadczalnej, potem została skansenem. Szybem kolejowym można zjechać na  dwa poziomy:

·        Poziom 170 - ukazuje metody wydobycia węgla i pracę górników na przełomie XIX i XX wieku oraz historię tego przemysłu na Górnym Śląsku.  Jest tam również kaplica wchodząca w skład tej trasy turystycznej. Zwiedzający słyszą trzeszczenie stropów, piski szczurów i rozmowy górników.

·        Poziom 320  - znajdujące się tam wyrobiska wyglądają jakby górnicy przed chwilą zakończyli pracę i opuścili kopalnię.  Chętni mogą dotknąć węgla, zobaczyć potężne górnicze kombajny.  W kilku komorach działają: restauracja, urząd pocztowy oraz sala koncertowo-teatralna..

Więcej informacji jest na:

www.kopalniaguido.pl

Gliwice

Wieża Radiostacji Gliwickiej i Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – została zbudowana  w 1935 r.  To jedna z najwyższych na świecie  budowli wykonanej z nieimpregnowanego drewna  modrzewiowego.  Ma 111 metrów,  cztery podesty usytuowane na wysokościach: 40.4 m, 55.3 m, 80.0 m i 109.7 m, oraz drabinę prowadzącą na szczyt z 365 szczeblami. Budynek nadawczy stojący tuż obok masztu był 31 sierpnia 1939 r.  miejscem hitlerowskiej prowokacji.  

Więcej informacji jest na:

www.muzeum.gliwice.pl

Muzeum Techniki Sanitarnej - mieści się  w zabytkowej przepompowni przy ul. Tomasza Edisona. Powstała w 2005 roku i  stanowi część kompleksu  najnowocześniejszej w kraju  Centralnej Oczyszczalni Ścieków . Chętni mogą obejrzeć m.in. pompy i kompresory.

Więcej informacji jest na:

www.pwik.gliwice.pl/ muzeum

Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach – działa na terenie  dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, zbudowanej w latach 1912–1914. Prezentuje odlewy artystyczne, głównie 19-wieczne wyroby  powstałe w Królewskiej Odlewni Żelaza, a także 20 wieczne rzeźby ogrodowe i nagrobkowe, popiersia, medale, plakiety, biżuterię artystyczną, elementy i detale architektoniczne oraz przedmioty ozdobne.

Więcej informacji jest na:

www.muzeum.gliwice.pl

Rudy

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej – powstała w latach 1897-1903  w Rudach. Została udostępniona zwiedzającym w styczniu 1994 roku. W skansenie można obejrzeć wiele eksponatów m.in. lokomotywy i wagony. Pieczę na zabytkami sprawuje Towarzystwo Służby Ochrony Zabytków Kolei Rybnik. Oferuje ono również zwiedzanie stacji, hali lokomotywowni, przejazd kolejką na trasie Rudy-Paproć  lub drezyną na terenie stacji.

Kolej wąskotorowa (785 mm) kursowała na trasie Gliwice Trynek – Racibórz Płonia. Była jedyną linią  na tym terenie eksploatowaną przez Górnośląskie Tramwaje Parowe, a nie kolejowe. Początkowo do  transportu składów używano parowych lokomotyw, które wycofano  z miejskich ulic po elektryfikacji tramwajów. Przewożono  głównie płody rolne. Po jej likwidacji  w 1991r. pozostała stacja Rudy z trzytorową halą  lokomotywowni, którą przekształcono w skansen kolejki wąskotorowej. Do tego  zespołu stacyjnego należy też  wodna wieża ciśnień, parterowe budynki gospodarcze i drewniana wiata.

Więcej informacji jest na:

www.kolejkarudy.pl 

Rybnik

Zabytkowa kopalnia „Ignacy” – została zbudowana w 1792 r. w dzielnicy Niewiadom. W jej skład wchodziły m.in. szyby „Oppoburg” (Głowacki”) i „Grundmann” („Kościuszko”), dwie parowe maszyny wyciągowe oraz budynki pomocnicze. Do zwiedzania została udostępniona w 1999r. Główną atrakcję stanowią  dwie  maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 roku, działająca przy szybie Kościuszko. Dodatkowo w budynku administracyjnym znajduje się wystawa poświęcona górnictwu. Chętni mogą wejść na punkt widokowy zlokalizowany w dawnej wieży ciśnień osiągający 46 m wysokości.

Więcej informacji jest na:

www. rybnik.pl/ ignacy  

Łaziska Górne

Muzeum Energetyki -  powstało na terenie Elektrowni „Łaziska”, w budynku dawnej rozdzielni 60 kV w 2003 r.  jako jedyne w tej branży  w Polsce.  Można tam obejrzeć ok. 5,5 tys. eksponatów związanych z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej. Są to m.in. stuletnie żelazne budki  ulicznego transformatora, maszyny, agregaty pomiarowe i oświetleniowe, przedwojenny silnik na biogaz, karbidowa lampka do roweru, dokumenty i zdjęcia,.  Jest też „ściana płaczu”,  czyli kolekcja liczników energetycznych z różnych czasów, krajów i o różnych kształtach oraz zbiór żarówek od 4200 watowego olbrzyma z latarni morskiej po 24 mikrowatową żarówkę oświetlająca  tarczę zegarka kwarcowego. Eksponaty te obrazują również  historię przemysłu energetycznego. Osobną kategorią w muzeum są stanowiska do demonstrowania zagrożeń, jakie niesie ze sobą prąd elektryczny.

Więcej informacji jest na:

www.muzeumenergetyki.pl

Tychy

Tyskie Browarium - przybywających tam  gości wita ruchomy portret księcia Jana Henryka XI wyświetlony na wielkim, pozłacanym ekranie plazmowym. Książe, któremu browar zawdzięcza swoją największą świetność, spokojnym głosem opowiada o tajemnicach powstawania piwa i zaprasza do oglądania wszystkich "cudeniek".  A jest co podziwiać, gdyż to pierwsze w Polsce muzeum piwowarstwa działa na terenie Tyskich Browarów Książęcych. Zwiedzających czeka więc spacer szlakiem powstawania piwa od warzelni po linie rozlewnicze. Natomiast salę wystawową zorganizowano w byłej kaplicy  ewangelickiej wzniesionej w 1902 r.  Jest tam prezentowanych ponad 300 butelek z początku XIX w., narzędzia bednarskie, oryginalne dębowe beczki, kufle, podstawki, etykiety, kapsle, zdjęcia związane z piwem i jego historią. Jest też "Ściana trzech żywiołów" prezentująca podstawowe surowce służące do produkcji piwa tj. jęczmień i chmiel. Zaskoczeniem dla zwiedzających są stojące na półkach butelki po wódce.  Mało ludzi wie, że książę posiadał również gorzelnię przylegająca do browaru. Wódkę wyprodukowaną właśnie w Tychach pito prawdopodobniej podczas otwarcia wieży Eiffla, gdyż Jan Henryk XI  w ramach reklamy wziął ją ze sobą na tą uroczystość.Natomiast  w sali kinowej można obejrzeć film o historii ziemi pszczyńskiej zrealizowany w technice trójwymiarowej. Każdą wycieczkę wieńczy degustacja piwa w pubie. Więcej informacji jest na:

www.tyskiebrowarium.pl

Pszczyna

Muzeum Prasy Śląskiej -  to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Działa w zabytkowej kamieniczce z przełomu XVIII/ XIX wieku.. Chętni mogą obejrzeć multimedialną prezentację procesu druku, zbiory dawnej prasy oraz kompletne wyposażenie dawnej  drukarni m.in. maszyny drukarskie i introligatorskie z 19 i początku 20 w. W dawnej oficynie typograficznej każdy zwiedzający może osobiście wytłoczyć pamiątkowy druczek na zabytkowej prasie. Przy muzeum działa „Izba Telemana”, z kolekcją zabytkowych instrumentów muzycznych.

Więcej informacji jest na:

www.tmzp.pl

Bielsko-Biała

Budynek dworca kolejowego – obecny budynek dworca powstał w latach 1889-1890  w stylu austriackich dworców prowincjonalnych. Ceglaną halę główną uzupełnia  wiata podtrzymywana przez żeliwne kolumny. Wnętrze ozdabia polichromia a na fasadzie widnieje napis: „K.K.PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN” co po przetłumaczeniu brzmi Cesarsko-Królewska Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda.

Muzeum Techniki Włókiennictwa – jego otwarte  nastąpiło 1996 r.  w dawnej fabryce sukna Karola Bittnera. Maszyny i urządzenia zdobywano z działających w okolicy placówkach. Obecnie są one rozlokowane na dwóch piętrach zabytkowego  budynku. W salach  przędzalni, przygotowalni, tkalni i wykończalni zwiedzający zapoznają się  z cyklem produkcji tkanin wełnianych. Są też maszyny do produkcji kapeluszy. Dodatkowo muzeum zbiera i udostępnia eksponaty związane z innymi branżami przemysłu i techniki m.in. pożarnictwa, drukarstwa, wodociągów, przemysłu metalowo-maszynowego.

Więcej informacji jest na:

www.muzeum.bielsko.pl

Ustroń

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego    zorganizowały w  1986 r. zakłady Kuźnicze FSM  będące najstarszym i  największym zakładem  przemysłowym  działającym w tym mieście. Placówka działa w 200-letnim budynku należącym  do dawnej huty „Klemens”. Można tam obejrzeć 200-u letnią  prace kuźni i  monumentalne maszyny kuźnicze. Prezentowane są też zbiory kultury i sztuki ludowej Beskidów  zwłaszcza Ustronia oraz lecznictwa uzdrowiskowego w tym mieście. Są to m.in.  ubrania, koronki, rzeźby i sprzęt z dawnych domostw.

Więcej informacji można uzyskać:

www.muzeumustronskie.pl

Żywiec

Browar i Muzeum Browaru Żywiec  -  sam browar jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych warzelni piwa w kraju. Został  założony  w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. A 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części  – kutych w skale piwnicach leżakowych urządzono  uruchomiono muzeum. Eksponaty ukazują 150-letnią  historię. Są tam zrekonstruowane zabytkowe uliczki, pracownie, sklepy i karczmy. Zwiedzającym jest też udostępniana część współczesna browaru z ogromna kadzią filtracyjną. Można poznać  proces produkcji piwa.

Więcej informacji jest na:

www.muzeumbrowaru.pl

Dąbrowa Górnicza

Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – powstała w 1929 r. pod skarpą naprzeciwko Sztygarki przy ulicy Górniczej  To w niej szkolono uczniów  państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im. S. Staszica na pokładach 401 i 402. W liczących 800 m. długości chodnikach i wyrobiskach położonych na trzech poziomach  stoją maszyny i urządzenia górnicze m.in. kombajn węglowy  KWB 3, urządzenia transportowe, elektryczne, wentylacyjne, elementy obudowy ukazujące  pracę górników z  10 w. Do 1994 r. służyła  co celów szkoleniowych. Potem zalewała ja woda niszcząca całe wyposażenie. Po remoncie oddano ja zwiedzającym.

Więcej informacji jest na:

www.muzeum-dabrowa.pl

Zawiercie

Huta Szkła „Zawiercie” – powstała w 1884 r.  przez firmę „S.Reich i Spółka” . Jej wyroby były już znane i cenione na przełomie wieków XIX i XX w Królestwie Polskim, a także poza granicami. Produkowano wówczas  szkło oświetleniowe, wyroby szklane gospodarcze: kolorowe, malowane, a także szkło kryształowe. Od  1986 r. huta produkuje wyłącznie szkło kryształowe. Mimo upływu lat nadal  jest cenionym w kraju producentem szkła  kryształowego. Część produkcji odbywa się tradycyjnymi metodami  m.in. dmuchanie, szlifowanie ręczne.  Zwiedzanie trwa  podczas normalnej produkcji. Zwiedzający mogą obejrzeć  proces topienia i  formowania szkła , zdobienia i polerowania, narzędziom do formowania szkła oraz  ekspozycji muzealnej, pokazującej  wzornictwo zakładu sprzed lat.

Więcej informacji jest na:

www.krysztalowahuta.pl

www.hsg.pl

Czeladź

Galeria „Elektrownia” – cała elektrownia z 1903 r. stanowiła część dawnego kompleksu kopalni „Saturn” uruchomionej w 1887 r.  przez księcia Hugo von Hohenlohe Oehringen. Obecnie stoi otoczona  murami z czerwonej cegły,. Wewnątrz wygląda tak, jakby dopiero przed chwilę robotnicy wyłączyli maszyny i opuścili swoje miejsca pracy. Wśród zachowanych urządzeń jest  ogromne koło zamachowe z wybitą datą "1903" wprawiające w ruch maszyny, potężne ogniwa łańcucha uczepionego kroczącej wzdłuż ścian suwnicy, pulpit sterowniczy z połyskującymi zegarami, gigantyczne urządzenia wytwarzające prąd oraz zespół zasilania pomp odwadniających. Od 2005 r. ma tam swoją siedzibę Galeria.

Więcej informacji jest na:

www.galeria-elektrownia.pl

Chorzów

Wieża Wyciągowa Szybu „Prezydent” wraz z kompleksem zabudowań „Sztygarka” to modernistyczna, budowla z 1933 r. stanowiąca unikat w skali europejskiej. Nie jest wykonana jak wszystkie tego typu obiekty z  stali, ale z żelbetonu.  Kiedyś należała do dawnej kopalni „Król” założonej w 1791 r. Ma 42 metry wysokości i  dwa  koła liniowe o średnicy 5,5 m. Obecnie   stanowi punkt widokowy.  Początkowo nosił nazwę Wielki Jacek, Przemianowano ją w 1937 roku na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Tuż obok niej stoją budynki pokopalniane m.in. straży pożarnej, kasyna, skraplarni powietrza, dom sztygarów należące do kompleksu „Sztygarka”. 

Więcej informacji jest na:

www.sztygarka.pl

Cieszyn

Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. aby upamiętnić tradycję tej sztuki na Śląsku Cieszyńskim. Inicjatorem była firma PRODRUK, która w ciągu wielu lat  zgromadziła maszyny i urządzenia poligraficzne. Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych i najpełniejszych typograficznych zbiorów  drukarskich. Chętni mogą obejrzeć m.in. matryce chemigraficzne i drzeworytnicze, kaszty, czcionki, linotypy, monotypy oraz maszyny introligatorskie. Wszystkie są sprawne. Zwiedzający poznają historię druku i dzieje drukarstwa na ziemi cieszyńskiej, cykl produkcji druku typograficznego.

Więcej informacji jest na:

www.muzeumdrukarstwa.eu

Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-07-29 10:40:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji